Сами до знања из географије

dscf0123

САМИ ДО ЗНАЊА ИЗ ГЕОГРАФИЈЕ

rotating earth large

Дана, 02. 12. и 09. 12. 2013. год. на часовима геграфије обрађене су лекције Заштићена природна добра Србијекао што су национални паркови, највишег нивоа заштите и природне вредности од великог значаја као што паркови природеспецијални резервати природе и споменици природе,који нису у оквиру националних паркова природе, а ипак заштићени.

Природна добра , с геолошким, геоморфолошким и педолошким обележјима, представљају геонаслеђе које са археолошким налазиштима чини неодвојиву компоненту природне баштине.

Важна компонента природне баштине је биодиверзитет- разноликост живих врста и екосистема.

Наведене лекције припремили су и презентовали ученици 8-4 одељења.Ученици су припремили паное с одабраним природним добрима, као што су:

НП КОПАОНИК, НП ШАР-ПЛАНИНА --------Теодора Матијаш

НП ФРУШКА ГОРА, НП ТАРА--------------------Бојана Рајић

НП ЂЕРДАП ----------------------------------------Нађа Продић, Немања Ристић

Специјални резерват природе –ОБЕДСКА БАРА, ЗАСАВИЦА------Богдан Баџа

Специјални резерват природе—КЛИСУРА РЕКЕ УВАЦ--------------Дејана Гајић

Споменик природе----ПЕЋИНА ЦЕРЕМОШЊА-------------------------Дејана Гајић

Споменик природе---ЂАВОЉА ВАРОШ, РУГОВСКА КЛИСУРА ----Татјана Марчетић

Специјални резерват природе—ГАЗИМЕСТАН, ЦАРСКА БАРА---Михајло Чугаљ

Специјални резерват природе—ОСТРОВИЦА------------------------Александар Трзин

Специјални резерват природе---ДЕЛИБЛАТСКА ПЕШЧАРА-------Александар Трзин

Уводни део, само објашњење теме, географски положај појединих заштићених локалитета, урадили су Зорана Зец и Урош Митровић.

Припремила, професор географије Мирјана Лалић.